آیا میدان بر کیف لپ تاپسازان چینی تنگ می شود!؟

با مقدمه ساخت پژو ۲۰۰۸ به‌عنوان اولین کیف لپ تاپی پسابرجامی می‌توان اظهار کرد که دوران تاخت‌وتاز کیف لپ تاپهای چینی در کشور ایران به پایان رسیده است . حدود یک ده سال پیش کیف لپ تاپهای چینی جایی در صنعت کیف لپ تاپی جمهوری اسلامی ایران نداشتند .
به گزارش کارپرس , در آن عصر یکی از دو کیف لپ تاپساز کوچک بعضا کیف لپ تاپهای چینی را به شکلی محدود در کشور‌ایران مونتاژ می‌کردند . البته از اوایل ده سال ۹۰ با آغاز بعضا تحریم‌های فرنگی که سبب ساز به خروج کیف لپ تاپسازان کره‌ای , ژاپنی و اروپایی از کشور ایران شد کیف لپ تاپسازان چینی از فرصت سود کرده و کارایی کردند جای خالی برخی کیف لپ تاپها که ساخت آنها متوقف شده بود را در کشور‌ایران مالامال کنند . این حالت شروع حضور گسترده کیف لپ تاپسازان چینی در کشور‌ایران بود ; به‌گونه‌ای‌که در سال‌های تحریم علاوه‌بر آنکه مونتاژ کیف لپ تاپهای چینی در کشور‌ایران رشد حدودا دو برابری داشت واردات کیف لپ تاپهای چینی مهیا هم به ایران ابتدا شد .

در آن فرصت کیف لپ تاپسازان چینی ضعف اساسی صنعت کیف لپ تاپی کشور‌ایران که کمبود تنوع محصول و سابق بودن طولانی تر کیف لپ تاپهای لبریز تیراژ در هم اکنون ساخت بود را به‌درستی تشخیص داده و با عرضه کیف لپ تاپهایی با ظواهر جدید و متنوع و ولی با بها و کیفیت ذیل توانستند مصرف‌کنندگان ایرانی را به تولیدات خود جذب نمایند . در عصر تحریم‌ به‌دلیل قطع رابطه با کیف لپ تاپسازان آسیایی و اروپایی دارای اعتبار , حضور کیف لپ تاپسازان چینی در کشور‌ایران مراحل صعودی داشت ; به‌گونه‌ای‌که اکثر کیف لپ تاپسازان داخلی همکاری با کیف لپ تاپسازان چینی را آغاز کردند .


به‌‌دنبال چنین روندی کارشناسان نسبت به تبعات حضور گسترده کیف لپ تاپسازان چینی در مرزو بوم و «چینی‌زاسیون» صنعت کیف لپ تاپی کشور‌ایران هشدار می‌دادند . البته از حدود دو سال پیش با مطرح شدن برجام و اجرایی شدن آن , پروسه رفع تحریم‌ها و رجوع و برگشت کیف لپ تاپسازان دارای اعتبار آسیایی و اروپایی به کشور ایران شروع شد و سال قبل نیز شرکت‌هایی زیرا پژو و سیتروئن با انعقاد قراردادهای نو رسما فعالیت خویش را در جمهوری اسلامی ایران از سر گرفتند . به‌‌دنبال رجوع و برگشت و فعال شدن دوباره کیف لپ تاپسازان مطرح بین‌المللی در کشور ایران ایجاد انبوه کیف لپ تاپی پژو ۲۰۰۸ به‌عنوان اولی کیف لپ تاپی پسابرجامی از روز قبل با حضور رئیس‌جمهوری مقدمه شد ; آغازی که کارشناسان آن را آغاز نقطه نهایی روزگار تاخت‌وتاز کیف لپ تاپهای چینی در ایران می دانند .
دراین باره کارشناسان معتقدند که پس از این با به ایجاد وصال دیگر کیف لپ تاپهای پسابرجامی کیف لپ تاپهای چینی به تدریج در بازار کشور ایران منزوی خواهند شد و در شرایطی که کیف لپ تاپسازان داخلی بتوانند کیف لپ تاپهای نو را با قیمت ارزان در ایران عرضه نمایند مونتاژ و واردات بسیاری از کیف لپ تاپهای چینی متوقف خواهد شد . دراین باره عضو هیات علمی دانش کده علامه طباطبایی می گوید : خوشبختانه ثمرات برجام و رفع تحریم‌ها در اقتصاد مملکت به ندرت در درحال حاضر نمایان شدن است ; به‌گونه‌ای‌که فضای اقتصادی ایران در تعامل مجدد با دنیا در درحال حاضر احیا شدن است . امرالله امینی با بیان این که مراحل حضور دوباره کیف لپ تاپسازان مطرح بین‌المللی در کشور‌ایران ما‌را از کیف لپ تاپسازان چینی بی‌نیاز خواهد کرد , خاطرنشان می کند : با ابتدا تولید کیف لپ تاپهای به‌روز و تازه در ایران , کیف لپ تاپهای چینی به ندرت مشتریان خویش را از دست خواهند اعطا کرد .

او ادامه میدهد : از روز اجرایی شدن برجام معین بود که زمان نیازمندی بازار ایران به کیف لپ تاپهای چینی به پایان رسیده است و با تغییر‌و تحول موقعیت , کیف لپ تاپسازان چینی برای ادامه بقا در بازار کشور‌ایران منش سختی پیش رو خواهند داشت . عضو هیات علمی دانش کده علامه طباطبایی خاطرنشان می کند : کیف لپ تاپسازان چینی برای ادامه حضور در کشور‌ایران بایستی تخت گاز نسبت به ارتقا کیفیت و همچنین کاهش ارزش محصولات خویش در کشور ایران مبادرت کنند در غیر این صورت از بازار حذف خواهند شد &# کیف لپ تاپ چرم ;

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *