بهبود خواص تایر به امداد نانوکامپوزیت

محققان دانش گاه تربیت معلم به سفارش یک شرکت تولیدی اهل ایران , در اکنون انجام آزمایشاتی درباره‌ی اثر به کارگیری از نانوذراتی معلوم بر خواص لاستیک تایرها هستند . درین طرح سعی می‌شود تا به کمک فناوری نانو , نقص‌ سایش لاستیک‌ها به شکلی باصرفه برطرف گردد .

تایر یک کامپوزیت مهندسی است که در پروسه تشکیل داد آن بیشتراز ۱۵ آمیزه‌ لاستیکی قضیه بهره قرار می‌گیرد و می بایست در پباده سازی آن از دانش و مهندسی ویژه‌ای بهره گرفت .


به گفته‌ محمد علیمردانی , مجری طرح , بحران مهم که از دیرین پیش روی طراحان تایر بوده است , وصال به حد مطلوبی از مقاومت غلتشی , قابلیت و امکان چنگ زنی بر سطح ها مرطوب و مقاومت سایشی است . کمتر شدن مقاومت غلتشی , کاهش مصرف سوخت خرید خودرو فروش خودرو و همینطور کاهش آلودگی هوا را در ادامه دارااست . لذا معدود شدن اندازه آن گزینه‌ مطلوبی است . این در حالی است که کاهش این مقاومت , معمولاً با کاهش امکان اصطکاک مناسب تایر با سطح ها مرطوب همراه میگردد که پذیرفتنی وجود ندارد .

رویکرودی که در دهه‌های اخیر برای حل این خلل دنبال شده است , استفاده از فناوری تایر سبز و جایگزین کردن دوده با نانوذرات سیلیکا در فرمولاسیون آمیزه‌ رویکرد تایر است .

همان گونه که اشاره شد این طرح , بهبود عملکرد تایر را به عنوان مهمترین قطعه‌ لاستیکی از نگاه حجم ایجاد و اهمیت , دنبال میکند . این هدف با تغییر تحول برهمکنش پلیمر – پرکننده از طریق اصلاح تراز نانوذرات سیلیکا و تحلیل مقاومت به رویش کنار گذاشتن آمیزه‌های تولیدی در درحال حاضر نظارت است .

علیمردانی مزیت فایده از نانوذرات سیلیکا را اینگونه توضیح بخشید : «جایگزین کردن ترکیب دوده – لاستیک استایرن بوتادی‌ان امولسیونی ( E – SBR ) با ادغام نانوسیلیکای اصلاح شده – لاستیک استایرن بوتادی‌ان محلولی ( S – SBR ) میتواند وضعیت بهینه‌ای از مقاومت غلتشی و اصطکاک در سطح های مرطوب را فراهم سازد . در عین درحال حاضر مقاومت سایشی که در قطعات تحت بارگذاری‌های دینامیکی , نظیر تایر خرید خودرو فروش خودرو و هواپیما , عمدتاً تحت کنترل سایش خستگی و مقاومت به پرورش کنار گذاشتن است , در تایرهای سبز در گیر کاهش می شود . »

اجراکننده این طرح در نقطه نهایی با اشاره به این‌که کاهش مصرف سوخت و در نتیجه صرفه‌جویی اقتصادی و همینطور کاهش آلودگی هوا از فواید استفاده از فناوری نانو در ایجاد لاستیک خواهد بود , افزود : «صنایع ساخت تایر خرید خودرو فروش خودرو و هواپیما و همچنین تمام صنایعی که قطعات لاستیکی تولیدی آن تحت بارگذاری‌های دینامیکی قرار می گیرد , میتوانند از نتایج این طرح منفعت ببرند . »

این طرح به توصیه شرکت تولیدی جمهوری اسلامی ایران تایر و در قالب آخر نامه‌ دکترای محمد علیمردانی و با همیاری پزشک مهدی رزاقی کاشانی و پزشک میرحمید رضا قریشی در هم اکنون انجام است . این نقطه پایان نامه بوسیله ستاد ویژه‌ی توسعه فناوری نانو تحت عنوان پایان‌نامه‌ی‌ مورد نیاز صنعت پذیرفته شده است . دین نامه‌ حمایت از انتها نامه‌های ما یحتاج صنعت در تارنما www . nano . ir/hrdc وجود دارد &# فروش خودرو هیرسا ;

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *